• Quality and Reliable Service!
 • Factory : 0090 554 536 16 51
 • Office

  0090 554 536 16 51

 • Sales

  satis@erkboru.com

 • Address

  Bozüyük OSB 11.Cad. No:5

 • Erk Boru
  Stainless Steel Pipes and Profiles
  Experience
  High Quality
  Technology
  In our factory, we appeal to our customers with a wide range of products,
  from automotive to furniture, from household appliances to construction,
  with specially produced stainless steel pipes and profiles.
  About Us
  Introduction Film
 • Erk Boru
  Stainless Steel Pipes and Profiles
  Experience
  High Quality
  Technology
  In our factory, we appeal to our customers with a wide range of products,
  from automotive to furniture, from household appliances to construction,
  with specially produced stainless steel pipes and profiles.
  About Us
  Introduction Film
 • Productivity
  High Capacity
  Our goal is to take place in the world market.
  Pipe Profile
 • Fast Production
  Different Sectors
  Custom made production-
  from automotive to furniture, from household appliances to construction,
  with specially produced stainless steel pipes and profiles.

Online Technical Tools

About Us

Our Organization

Erk Boru

Your Solution Partner for Stainless Steel Pipe and Steel Profile

Erk Boru Inc. It was established in Bozüyük in 2021 with completely national and domestic capital. Considering all the demands and shortcomings of the stainless pipe and stainless profile sector in terms of quality, it has implemented its planned investment that includes advanced technology, superior quality, fast production and full variety predictions.

In our factory, we appeal to our customers with a wide range of products, from automotive to furniture, from household appliances to construction, with specially produced stainless steel pipes and profiles.

Reliable address of stainless steel.

ERK BORU

Quality and Reliable Services

~30 Years of Experience...

Our products, which are constantly checked in the process from production to delivery, are guaranteed by our company.

bg-image

Your Solution Partner

Your solution partner that responds to your special size requests along with the standard

Erk Boru Products

You can find out all your questions about stainless steel, which is used in construction and many other fields, by contacting our company.

Erk Boru News

You can follow the news and announcements about our developments, as well as the articles we have prepared about the sector, on our page.

Tayvan paslanmaz çelik fiyatlarının Eylül ayı için yatay seyretmesi bekleniyor

Tayvan`ın paslanmaz çelik fiyatlarının dört nedenden dolayı Eylül ayı için düşmeyi durduracağı ve sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Birincisi, Endonezya, nikel pik demire %5 ihracat tarifesi uygulayabilir ve Tsingshan Holding Group, Endonezya`daki Morowali Endüstri Parkı`ndaki her ikisi de yıllık 500.000 ton kapasiteli entegre üretim hatlarındaki hisselerin bir kısmını satmak için pazarlık yapıyor. Endonezya`nın ferronikel üretimindeki arz fazlasının çözülmesine ve Çin`deki yüksek üretim maliyetleri nedeniyle fiyatları düşürme rekabetinin durdurulmasına yardımcı olmak.

İkincisi, Tayvan`daki mevcut fiyat, Endonezya ve Çin`deki fiyatı kapatıyor ve bu da Tayvan`ın yerel alt alıcılarının hisse senedi almak için daha istekli olmasını sağlıyor.

Üçüncüsü, çok fazla talebe rağmen, daha önce ithalatı durduran alıcılar, dipteki fiyatlar ve stoklar nedeniyle stok yapmaya başladılar.

Dördüncüsü, Tayvan doları, çelik üreticileri için ithal hammadde maliyetlerini artıran ABD doları karşısında değer kaybetmeye devam ediyor.

Read More
Çin'in paslanmaz çelik endüstrisinin olası zorluklarla ilgili görünümü

2022`nin ilk yarısında, Çinli Shanxi Taigang Stainless Steel Co., Ltd. (STSS), 2.14 milyon tonu paslanmaz çelik olmak üzere 6.02 milyon ton ham çelik üretti.

STSS, güvenlik, çevre, enerji tüketimi ve yoğunluk ikili kontrol sistemi faktörleri nedeniyle Çin`in kömür ve ferrokrom arzının düşük olduğunu belirtti. Nikel açısından, Endonezya otoritesi nikel cevherini kontrol ettiği için paslanmaz çelik endüstrisi zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Yılın ikinci yarısında, Çin`in teşvik politikasının etkisi hala belirsiz. Çelik üreticileri, üç ila beş yıl içinde yeni yeniden yapılanma ve entegrasyonla karşı karşıya kalabilir.


Read More
TISCO, Güney Amerika madeni paralarına uygulanan paslanmaz çelik şeritleri başarıyla üretiyor ve ihraç ediyor

Son zamanlarda, TISCO projeyi Çin`in yerel darphanesinden aldı. TISCO, Güney Amerika madeni paralarının üretimi için paslanmaz çelik şeritler sağlayacaktı. Bitmiş ürünlerin ilk partisi ihraç edildi.

TISCO`nun madeni para ürünü ilk kez Güney Amerika madeni parasına uygulandı. Üretim süreci, ürün parametreleri, ölçüm sistemi ve çelik şerit kalitesi dahil olmak üzere birçok ürün gereksinimi vardı. Ürünler ayrıca testlerden geçmek zorundaydı.

TISCO`nun lojistik merkezi, ciddi bir salgınla karşı karşıya kalırken zamanında teslimatı sağlamak için sıkı bir takip yaptı ve çok çalıştı.

Read More
Tayvan'ın paslanmaz çeliği talebi ve fiyatların dördüncü çeyrekte toparlanmasını dört gözle bekliyor

LME nikel envanteri, Temmuz ayından bu yana kabaca 5.800 ton düştü. Devam eden düşüş nikel fiyatlarında toparlanmaya yol açtı ve bu da Tayvan`ın paslanmaz çelik tesislerinin daha fazla sipariş almasına ve stoklarını tüketmesine yardımcı olacak.

Bu yılın ilk yarısında Tayvan`ın önde gelen paslanmaz çelik üreticileri iyi performans gösterdi. Tang Eng, Ta Chen, Yeou Yih ve Froch gibi çelik fabrikaları bu dönemde kar elde etti.

Analize göre, üçüncü çeyrekte yüksek stoklar ve zayıf talep nedeniyle çeşitli çelik üreticileri ağır baskı altında kaldı. Bununla birlikte, sektör, dördüncü çeyrekte artan talep ve toparlanan fiyatlar ile çelik piyasasının toparlandığını görmek için sabırsızlanıyor.

Read More
Çin'in 300 serisi paslanmaz çelik üretiminin Ağustos ayında toparlanması bekleniyor

İstatistiklere göre, Çin`in paslanmaz çelik üretimi bu yıl Temmuz ayında bir önceki aya göre %10,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %18,8 düşüşle kabaca 2,37 milyon tonu buldu.

300 serisi paslanmaz çelik üretiminin %7 oranında toparlanması bekleniyordu, ancak 200 ve 400 serisi üretimi, zayıf tüketim nedeniyle önemli ölçüde artmayabilir. Tüketimin bu ay toparlanması bekleniyordu, ancak çok fazla devam etmeyebilir.

Alt işletmelerin faaliyet oranları ve ikmalleri yüksek sıcaklıktan etkilenecek, ancak talep temelde Temmuz ayına göre daha fazla olacak.

Ayrıca, stokların sindirilmesinin beklenenden daha yavaş olması, Çinli çelik üreticilerini üretimlerini daha fazla kesmeye zorlayacak.

Read More
Çin ticaret merkezlerinin paslanmaz çelik stoğu geçen hafta düştü

5 Ağustos - 11 Ağustos arasındaki dönemde, Çin`deki iki büyük paslanmaz çelik ticaret merkezi olan Wuxi ve Foshan, stoklarında haftalık %3.4 düşüşle yaklaşık 619.000 tona ulaştı. Düşüş, esas olarak geçen hafta gelenlerde keskin bir düşüşten kaynaklandı.

Ayrıca, Ağustos ayı başlarında güney Çin`deki iki paslanmaz çelik tesisinde yapılan bakım ve revizyon da Foshan`a yapılan sevkiyat hacmini etkiledi.

Alt alıcılardan gelen mevcut durgun talep nedeniyle paslanmaz çelik fiyatları baskı altında. Çinli paslanmaz çelik üreticilerinin çoğu üretimlerini düşürmeye başladı, ancak paslanmaz çelik fiyatlarını desteklemek hala zor.

Read More
Türkiye'nin paslanmaz çelik rulo ithalatı yılın ilk yarısında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu`na (TÜİK) göre, Türkiye bu yılın ilk yarısında yaklaşık 47.000 ton paslanmaz çelik rulo ithal etti ve Çin`den gelen düşük tekliflerin alıcıların istekliliğini çekmesi nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,1 arttı satın almak.

Söz konusu dönemde, Çin`den yapılan ithalat yıllık %52 artışla 203.000 tona ulaştı. Türkiye, Endonezya`dan yıllık %293.8 artışla 126.000 ton ithalat yaptı. Güney Kore`den yapılan ithalat yıllık %38 düşüşle 50.000 tona geriledi.

Read More
Paslanmaz çelik piyasasının nikel fiyatlarındaki toparlanma nedeniyle toparlanması bekleniyor

Uluslararası nikel fiyatındaki son toparlanma, Çin`in paslanmaz çelik fiyatlarını artırmaya sevk etti. Ayrıca Tayvan iç piyasasının alımları da Ağustos ayında iyileşti. Piyasa katılımcıları, Eylül ve Ekim aylarında yaklaşan yoğun sezon konusunda iyimser.

ABD enflasyonunun son dönemde soğumasıyla birlikte nikel fiyatlarının art arda günlerce yükseldiği, Fed`in faiz artırımının yavaşlamasının beklendiği ve ABD dolarının da zayıflayacağı analiz edildi.

Tayvan`ın paslanmaz çelik üretim tesislerine göre, yüksek pazar stokları ve artan belirsizlikler nedeniyle pazar talebi son iki ayda durgun kaldı. Ancak piyasa belirsizliklerinin giderek azalması ve stokların yavaş yavaş sindirilmesinin ardından Ağustos ayında alınan siparişler önemli ölçüde yeniden başladı.

Read More
STSS'nin Paslanmaz Çelik Hassas Folyo standardı Şubat 2023'te uygulanacak

Shanxi Taigang Stainless Steel Co. (STSS) ve diğer bazı birimler tarafından hazırlanan "Paslanmaz Çelik Hassas Folyo" standardı, Çinli yetkililer tarafından resmi olarak onaylandı ve yayınlandı ve 1 Şubat 2023`te uygulanması planlandı

Standart olarak paslanmaz çelik hassas folyo, kalınlığı 0,05 mm`den fazla olmayan paslanmaz çelik soğuk haddelenmiş şerit ve tip, boyut, şekil, izin verilen sapma, teknik gereksinimler, test yöntemleri, test düzenlemeleri, paketleme, işaretler ve kalite sertifikaları da açıkça belirtilmiştir. Standart numara GB/T 41608-2022`dir.

Read More
STSS'nin Paslanmaz Çelik Hassas Folyo standardı Şubat 2023'te uygulanacak

Shanxi Taigang Stainless Steel Co. (STSS) ve diğer bazı birimler tarafından hazırlanan "Paslanmaz Çelik Hassas Folyo" standardı, Çinli yetkililer tarafından resmi olarak onaylandı ve yayınlandı ve 1 Şubat 2023`te uygulanması planlandı

Standart olarak paslanmaz çelik hassas folyo, kalınlığı 0,05 mm`den fazla olmayan paslanmaz çelik soğuk haddelenmiş şerit ve tip, boyut, şekil, izin verilen sapma, teknik gereksinimler, test yöntemleri, test düzenlemeleri, paketleme, işaretler ve kalite sertifikaları da açıkça belirtilmiştir. Standart numara GB/T 41608-2022`dir.

Read More
Outokumpu'nun paslanmaz çelik teslimatları ikinci çeyrekte geriledi

Finlandiya merkezli küresel paslanmaz çelik üreticisi Outokumpu, bu yılın ikinci çeyreğinde paslanmaz çelik teslimatlarının çeyreğe göre %3.7 düşüşle 603.000 ton olduğunu açıkladı. Yılın ilk yarısında, teslimatlar geçen yılın aynı dönemine göre %1,3 artarak 1,25 milyon tona ulaştı.

Outokumpu`nun satışları, ikinci çeyrekte yıllık %58 artarak 2.95 milyar € oldu.

Outokumpu, ikinci çeyrekte düzeltilmiş FAVÖK`ün önemli maliyet enflasyonu ve jeopolitik kargaşaya rağmen 547 milyon € ile rekor seviyeye ulaştığını söyledi. Ayrıca emisyonu en aza indirilmiş paslanmaz çelik ürün grubu Circle Green`i piyasaya sürdü ve 2025 yılına kadar Kemi krom madeninde karbon nötrlüğüne ulaşmayı hedefledi.

Read More
Nornickel, 2022 ve 2023 için nikel fazlası tahminini yükseltti

Rus nikel ve paladyum madenciliği ve izabe şirketi Norilsk Nickel (Nornickel), nikel arz fazlası tahminini 2022`de 75.000 tona ve 2023`te 150.000 tona çıkardı. Fazlalığın, Endonezya`nın nikel domuzu gibi düşük dereceli nikel olması bekleniyordu. demir kapasitesi ve nikel kimyasalları üretimi hala artıyor.

Daha önce şirket, küresel nikel piyasasının bu yıl ve önümüzdeki yıl sırasıyla 40.000 ton ve 100.000 ton fazla tedarik edilmesini bekliyordu.

Nornickel, küresel birincil nikel talebinin 2022 ve 2023`te sırasıyla yıllık %8 ve %12 oranında artacağını tahmin etti.

Read More
Tayvanlı E United Group, Tang Eng Iron Works'ü birleştirmeyi hedefliyor

Tayvanlı E United Group, uluslararası paslanmaz çelik pazarında öne çıkmak için ekip oluşturmak için yerel paslanmaz çelik endüstrisini entegre etmeye çalıştı. 2009 yılında, Tang Eng Iron Works`ün birleştirilmesi önerisi, piyasa tekeli nedeniyle bir hükümet denetiminde başarısız oldu.

E United Group, 29 Temmuz`da, uluslararası paslanmaz çelik piyasasının Tayvan paslanmaz çelik üreticileri için yurtdışındaki büyük üreticiler uluslararası paslanmaz çelikteki gücü güçlendirmek için giderek daha büyük bir araya geldiğinde tek başına çalışmasının çok zor olduğunu belirten bir teklifle konuyu tekrar gündeme getirdi. çelik pazarı.

Devlet otoritesi birleşmeyi onaylarsa, E United Group, Tang Eng Iron Works`ün hisselerini yerel hisseler piyasasından toplayacak ve şirketi işletmek için %50`ye varan hisse hedefleyecek.

E United Group şu anda Tang Eng Iron Works`ün yaklaşık %31 hissesine sahiptir.

Tang Eng Iron Works, E United Group`un birleşme planına ilişkin niyeti hakkında hiçbir fikirleri olmadığını söyledi. Şu an için China Steel Corporation ve hükümetle ilgili taraflar Tang Eng Iron Works`ün yaklaşık %53 hissesine sahipler.

Tüm piyasa oyuncuları, hükümetin Tayvan paslanmaz çelik endüstrisinin güçlenmesine yönelik birleşme talebine ilişkin yorumunu izliyor.

Read More
Çin'in ham paslanmaz çelik üretimi yılın ilk yarısında düştü

Çin Özel Çelik İşletmeleri Birliği Paslanmaz Çelik Şubesinden alınan istatistiklere göre, Çin`in ham paslanmaz çelik üretimi, bu yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,26 düşüşle yaklaşık 16,35 milyon ton oldu.

Bu dönemde Çin, yıllık %19,64 artışla yaklaşık 1,68 milyon ton paslanmaz çelik ithal etti. Bu arada, paslanmaz çelik ihracatı yıllık %10,6 artışla 2.42 milyon tonu buldu.

Ayrıca, söz konusu dönemde görünen paslanmaz çelik tüketimi, yıllık %5,38 düşüşle yaklaşık 14 milyon ton oldu.

Read More
Nikel fiyatlarındaki toparlanma kısa vadede çelik fiyatlarını destekleyebilir

Londra Metal Borsası ana metal nikeli, geçtiğimiz hafta son düşüşe geçici olarak ara verdi, art arda beş işlem gününde %14,12 artışla artmaya devam ediyor, nikel fiyat aralığı hafifçe azaldı ve uluslararası nikel hammadde stok düşüşü, çelik fiyatlarını destekler.

Son dönemdeki çelik piyasası düşük seyrediyor olsa da, piyasa da bir ışık parıltısı gösterdi. Londra Metal Borsası merkezindeki nikel stoklarındaki düşüş, esas olarak yeni enerji araçlarına yönelik talebin kademeli olarak artmasından kaynaklanmaktadır; Temmuz ayından bu yana yaklaşık 5.800 ton azaltıldığı ve şu anda stokta yalnızca yaklaşık 61.000 ton olduğu ve nikel fiyatlarının toparlanmasına neden olduğu tahmin ediliyor. Son yıllarda, vadeli işlemler ve spot fiyatlar 300 ABD$/tondan fazla arttı. 22.100 ABD$/tonun üzerindeki son teklif, piyasaya olumlu bir görünüm veriyor.

Read More
German Klöckner & Co., paslanmaz çelikle ilgili iki şirketi satın aldı

Alman üreticiden bağımsız çelik ve metal distribütörü Klöckner & Co., Hernandez Stainless GmbH (Hernandez) ve RSC Rostfrei Coilcenter GmbH`yi (RSC) satın aldığını duyurdu. Her iki satın alma da şirketin Alman yan kuruluşu Becker Stahl-Service aracılığıyla gerçekleştirildi.

Hernandez, yüzey kalitesi ve stok paslanmaz çelik yassı ürünler sağlar ve RSC, paslanmaz çelik ruloların soyulması konusunda uzmanlaşmıştır. Satın almalarla Becker paslanmaz çelik işleme alanına giriyor ve ürün ve hizmet portföyünü genişletiyor. Hernandez ve RSC, Avrupa genelinde yaklaşık 400 bayiye ve paslanmaz çelik işleme şirketine hizmet vermektedir.

Taraflar, her iki şirketin de satın alma fiyatlarını açıklamamayı kabul etti.

Her iki şirketin de bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren konsolide finansal tablolara dahil edilmesi bekleniyordu.

Read More
Türkiye'nin paslanmaz çelik ithalatı Mayıs'ta arttı

İstatistiklere göre, Türkiye`nin paslanmaz çelik ithalatı bu yıl Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,25 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %8,9 artarak 69.600 ton oldu.

Bunların arasında, Çin`den yapılan ithalat, aylık %24,5 düşüş ve yıllık %18,4 artışla 25.000 ton civarındaydı; Endonezya`dan gelenler ayda 3.4 kat, yılda 1.2 kat artarak yaklaşık 15.000 ton oldu.

Çin`in Nisan ve Mayıs aylarında aldığı salgın kontrol önlemleri nedeniyle Türkiye, arz açığını kapatmak için Çin`den çok daha az paslanmaz çelik ithal ederken Endonezya`dan ithal etti.

2022 yılında, Türkiye`nin Çin`den paslanmaz çelik ithalatı, bir önceki yıla göre %8 daha yüksek olan %42`lik bir paya sahiptir.

Read More
ABD, Çin'in paslanmaz çelik sac ve şeridinde AD siparişini koruyor

ABD Ticaret Bakanlığı (USDOC), anti-damping (AD) vergi emrine ilişkin hızlandırılmış bir gün batımı incelemesinin nihai sonucuna göre, Çin`den gelen paslanmaz çelik levhalar ve şeritler için mevcut AD siparişinin iptal edilmesinin muhtemel olacağını tespit etti. %76,64`e varan damping marjı büyüklüğünde dampingin devam etmesine veya tekrarlanmasına yol açar.

Söz konusu ürünler, genişliği 9,5 mm`den büyük ve kalınlığı 0,3048 mm ve daha büyük ancak 4,75 mm`den az olan, tavlanmış veya ısıl işlem görmüş ve asitlenmiş veya kireçten arındırılmış paslanmaz çelik levhalar ve şeritlerdir.

Read More
Avrupa paslanmaz çelik piyasası talebinin Eylül ayında toparlanması bekleniyor

Avrupa paslanmaz fiyatları geçtiğimiz hafta düşük talep nedeniyle düştü. AB`nin koruma önlemleri ithalat kotaları 1 Temmuz`da sıfırlandı, bu da hala liman antrepolarında bulunan ithal malların AB pazarına girerek arz fazlasına yol açabileceği anlamına geliyordu.

Mevcut durum ve takip eden geleneksel sezon dışı nedeniyle, Avrupa paslanmaz çelik piyasasının en erken Eylül ayından sonra talep kazanması bekleniyordu.

Read More
Hindistan son yıllarda Çin'den büyük miktarda paslanmaz çelik ithal ediyor

Son yıllarda Hindistan`ın paslanmaz çelik ithalatı, özellikle Endonezya ve Çin`den önemli ölçüde arttı.

Hindistan`ın 2021`de sübvansiyonla mücadele vergilerini ve anti-damping vergilerini iptal etmesinin ve paslanmaz çelik ithalat tarifelerini düşürmesinin ardından Çin, Endonezya ve Hong Kong`dan ithal edilen paslanmaz çelik miktarı yıldan yıla önemli ölçüde arttı ve artmaya devam ediyor Bunların arasında Hindistan`ın paslanmaz çelik ithalatı ağırlıklı olarak Çin`den geliyor.

Buna ek olarak, Çin`deki paslanmaz çelik tedarik zinciri eksiksiz ve istikrarlıyken, denizaşırı mali önlemlerin yanı sıra Covid-19 salgınının tekrarlanan salgınının neden olduğu tedarik zincirinin yavaş iyileşmesinden de yararlanıyor, bu nedenle daha fazla denizaşırı sipariş Çin`e taşınır.

Sonunda, Çin paslanmaz çelik üzerindeki ihracat vergi iadesini iptal ettiğinden, bazı işletmeler veya ihracat hakkı olmayan kişiler, ihracat fiyatlarını düşürecek ve rekabet güçlerini artıracak olan gümrüklere beyan etmek için diğer ithalat ve ihracat şirketlerinden bir dizi yasal ihracat beyannamesi malzemesi satın alıyor. avantaj.

Read More
Avrupa paslanmaz çelik piyasası, zayıf talep üzerine tedariki yavaşlattı

Bağımsız çelik endüstrisi analisti MEPS`e göre, Avrupa paslanmaz çelik alımı bu yıl Nisan ayından itibaren piyasa beklentilerinin altında bir seviyeye geriledi.

Spesifik olarak, son kullanıcılardan gelen talep yavaşladı ve distribütörlerin satın almaları da durma noktasına geldi. Bu nedenle, bu yılın başlarında sipariş edilen büyük miktarda malzeme gelmeye başladığından stoklar büyük ölçüde arttı.

Piyasa katılımcıları, yılın ikinci yarısında piyasa durgun taleple devam ederse, stokların bu yıl sonuna kadar çok yeterli olduğunu söyledi.

Ancak, bazı piyasa uzmanları, bu Eylül`deki olası toparlanan talep konusunda iyimser kaldı.

Read More
LME nikel fiyatı, Çin'deki canlanan ekonomi nedeniyle 27 Haziran'da toparlandı

LME nikel vadeli işlemleri dün (27 Haziran) toparlanarak 482 ABD$`lık bir artışla 22.882 ABD$/tondan kapandı. Spot fiyat da 486,5 ABD$ artışla 22,846 ABD$/tona yükseldi.

Bu arada, LME nikel stoğu 360 ton azalarak 66.936 tona gerilemeye devam etti. Bu ayki kümülatif düşüş 4.782 ton oldu.

Piyasa katılımcılarına göre, düşen LME nikel envanteriyle birlikte Çin`de ekonomik toparlanma işaretleri var, bu nedenle nikel fiyatları büyük ölçüde toparlandı.

Ancak, Çin paslanmaz çelik piyasasındaki talep hala zayıf, bu nedenle kısa vadeli nikel fiyatının makro faktörlere tabi olması bekleniyordu.

Read More
Küresel paslanmaz ham çelik üretimi ilk çeyrekte %3,8 düştü

Uluslararası Paslanmaz Çelik Forumu (ISSF) tarafından yayınlanan en son verilere göre, bu yılın ilk çeyreğinde, küresel paslanmaz ham çelik üretimi, art arda iki çeyrekte sadece 15 milyon tondan az olmayan 14.45 milyon tona ulaştı, aynı zamanda geçen yılın aynı dönemine göre Çin ve ABD`de %8`den fazla düşüş nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre %3,8 azaldı.

Çin`in ilk çeyrek paslanmaz ham çelik üretimi, geçen yılın dördüncü çeyreğine göre %4.1 artışla 8.011 milyon ton olurken, geçen yılın aynı dönemine göre %8 düştü.

ABD`nin paslanmaz ham çelik üretimi ilk çeyrekte, geçen yılın dördüncü çeyreğine göre %5.7 artışla 569.000 ton olurken, geçen yılın aynı dönemine göre %8.8 düştü.

Söz konusu dönemde, Çin`in üretimi, küresel üretimin %55,4`ünü oluşturdu. Çin ve ABD`deki üretimin geçen yılın aynı dönemine göre %8`den fazla düşmesi, ilk çeyrekte küresel üretimde yıldan yıla düşüşe neden oldu.

Read More
LME nikel fiyatı, daha düşük envanterle art arda 2 gün yükseldi

LME nikel vadeli işlemleri dün (20 Haziran) 25.738 ABD$/tonda kapadı ve art arda iki gün artarak 69$`a yükseldi. Spot fiyat da 89$ artarak 25.670$/tona yükseldi.

LME nikel stoku ise 12 ton azalarak 68.856 tona ulaştı. Bu ay kümülatif düşüş 2.862 ton oldu.

Çin`in paslanmaz çelik vadeli işlemleri nihayet dün yükseldi. Şanghay nikel fiyat düşüşlerindeki yavaşlama ve stoklardaki düşüşün devam etmesiyle birleştiğinde, nikel fiyatları iki gün üst üste yükseldi. Nikel fiyatları artık daha güçlü bir trend içinde.

Read More
LME nikel fiyatı, Çin'deki daha iyi endüstriyel performans nedeniyle 15 Haziran'da toparlandı

LME nikel vadeli işlemleri dün (15 Haziran) 598 ABD$`lık bir artışla 25.857$/tondan kapadı. Spot fiyat da 601 ABD$ artışla 25.759 ABD$/tona yükseldi.

LME nikel stoğu ise 504 ton azalarak 69.552 tona ulaştı. Bu ayki kümülatif düşüş 1.566 ton olarak gerçekleşti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu dün, belirlenen büyüklüğün üzerindeki sanayi işletmelerinin katma değerinin Nisan ayındaki %2,9`luk düşüşe kıyasla Mayıs ayında yıllık %0,7 arttığını duyurdu. Belirlenen büyüklüğün üzerindeki sanayi kuruluşlarının toplam katma değeri ilk beş ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,3 arttı.

Bu faktörler nedeniyle, nikel fiyatları dün düşüşünü durdurdu ve büyük ölçüde toparlandı. Ayrıca çinko, alüminyum ve kalay gibi adi metallerin fiyatları da düşmeyi durdurdu ve yükseldi.

Read More
Brezilya, Endonezya'dan soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik saclar üzerindeki AD soruşturmasını genişletiyor

Brezilya Dış Ticaret Sekreterliği`nden (SECEX) bir belgeye göre Brezilya, Endonezya menşeli 304 soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik sac ithalatına yönelik anti-damping (AD) önlemleri soruşturmasını bu yıl 2 Haziran`dan itibaren altı ay uzatmaya karar verdi. .

Söz konusu ürünlerin Brezilya yerli üretimine zarar verdiğini gösteren yeterli kanıt bulunmaktadır.

Soruşturma, yerel bir yapımcı Aperam Inox America do Sul SA tarafından yapılan başvuruya dayanılarak başlatıldı.

Read More
Jindal Lifestyle'ın Hindistan'daki Vande Bharat trenlerinin talebini karşılayacak yeni tesisi

Hindistan`da entegre bir paslanmaz çelik çözüm sağlayıcısı olan Jindal Lifestyle, Hindistan`ın yarı hızlı tren seti olan Vande Bharat trenlerinin talebini karşılamak için Chennai`de yeni bir tesis kurdu.

Jindal Lifestyle CEO`su ve İcra Direktörü Rajesh Mohata, tesisin otobüsler için paslanmaz çelik parçalar ürettiğini söyledi. Demiryolu sektörü düzenli olarak vagonları değiştirdiği için talebin devam etmesi bekleniyordu.

Ayrıca şirketin metro projelerine de bileşen tedarik ettiğini söyledi. Otomobil ve elektrikli araç sektörlerindeki büyük fırsatlar nedeniyle şirket, güney Hindistan`da bir eyalet olan Tamil Nadu`da daha da genişlemek istiyor.

Read More